من چهره آدم ها را زود فراموش می کنم. یعنی این که اگرکسی را چند نوبت کوتاه ببینم و بعد از مدتی مثلا در خیابان با او روبرو شوم، نمی شناسمش و در مقابل ابراز لطف ومحبت او ، مجبورم من هم عکس العمل هیجان انگیزی نشان دهم و گاهی ماجرا چنان پیش می رود که طرف کم و بیش دوزاریش می افتد واگر خیلی مردمدار باشد خودش را به کوچه علی چپ می زند و گاهی هم با نشانه های هوشمندانه سعی می کند، حواس پرت وپلای مرا جمع وجور کند.
بگذریم؛ که این ها را گفتم که به این برسم که در عصر دیجیتال وگوشی های دور بین دار و دوربین های فسقلی، که تو جیب جا می گیرد و پیامک وایمیل و.... فراموش کردن کار مشکلی شده.


تا همین ده سال پیش تمام خاطرات عاشقانه آدم ها ؛ خلاصه می شد به یکی دو تا عکس، که بیشتر پرسنلی بود، یا نهایتا زیر درختی بود ولب رودی (البته تکی) و اگر طرف خیلی رمانتیک بود، چند نامه عاشقانه که از روی متنی کپی شده بود.بعد هم اگر این عشق، بی سرانجام می ماند وهر کسی می رفت سراغ بخت خودش، اولین اقدام جسورانه عاشق شکست خورده ، پاره کردن عکس ها ونامه ها بود ؛ که شاعر هم در این باره چه نغز سروده:"منم عکساشو پاره کردم، نامه هاشو پاره کردم، فکر یه چاره کردم"
حالا با این همه گوشی که هی عکس می اندازد وهی مسیج(پیامک) رد وبدل می کند وهمه جا هست مگر می شود، خاطره ها را فراموش کرد.... سه سال از ماجرا گذشته و داری گوشی قدیمی ات را بالا پایین می کنی که یک دفعه یک عکس می بینی وفیلت یاد هندوستان می کند والکی بغض می کنی و به یاد خاطره هایی می افتی که نصفش اصلا اتفاق نیفتاده وبعد از آنجا که کمی مازوخیسم داری اینباکس گوشی را باز می کنی و نوشته ها جلوی چشمت تار می شود:
_ چرا دیروز خاموش بودی؟
_ سر کلاسم .نمی تونم جواب بدم.
_ با مامانت صحبت کردی؟ چی گفت؟
_ بی تو مهتاب شبی باز از آن کوچه گذشتم.............
وبعد انگار دنیا با همه مخلفاتش روی سرت خراب می شود.گوشی را خاموش می کنی و با ژستی که از فیلم ها یاد گرفته ای _ البته آرام تر که خدای نکرده بلایی سر گوشی نیاید _ پرتش می کنی به گوشه ای ویک ربع نگذشته یادت می رود هر چه عشق و عاشقی بوده.
اما این تلنگرهای گاه وبی گاه همیشه با توست. بد هم نیست. بالاخره خاطره بازی خوب است. چه دیجیتال وچه کاغذی.
اما یک چیز ربطی به زمان ومکان وتکنولوژی ندارد وآن همان مهتاب شبی است که بی او باز از آن کوچه خواهیم گذشت.....

نوشته شده در ۱۳٩۱/۸/٩ساعت ۱۱:۳٧ ‎ق.ظ توسط فریناز مختاری نظرات () |